Porovnání půjček

Žijeme život, kde je půjčka nebo úvěr jeho zcela přirozenou součástí. Možná ani neexistuje někdo, kdo nemá, nebo neměl v minulosti nějakou půjčku. Existují půjčky na studium, pro novomanžele, hypoteční úvěry, půjčky na dovolenou, nebo rekonstrukci bytu, či domu. Leasingové společnosti nám pomáhají hlavně v nákupu motorových vozidel. Na výběr tedy máme, ale jak se v té obrovské nabídce zorientovat tak, abychom si vzali tu nejlepší půjčku? Asi nejjednodušším řešením pro každého je porovnání půjček.

Nejdříve si musíme říci, na co půjčku vlastně chceme. Neboť jen velmi těžko můžete porovnávat hypoteční úvěr s půjčkou na dovolenou. Jejich vzájemné parametry jsou tak velmi rozdílné, že jakékoli srovnání půjček v takovém případě nebude víry hodné. Proto při jednotlivém porovnávání zvolte stejný tip půjčky.

Porovnání půjček
AlexanderStein / Pixabay

Pokud chceme zkusit porovnat půjčky, tak řešme konkrétní produkty. Nabízejí jejich Unicredit bank, ČSOB, GE Money Bank nebo Komerční banka. Základní srovnání nejlepší vycházejí pro ČSOB, kde Vám dokáží půjčit již od 4,4 procenta, což je skutečně velmi zajímavý údaj. Ostatní banky se pohybují ze svým úrokem kolem 8 až 10 procent, kde Prima banka má základní výši úvěru 9,4 procenta. Zde si však třeba pozorně číst základní nabídku, protože od roku 2010 přispívá stát novomanželům na takovýto druh půjčky až do výše 4,5 procenta. Porovnání půjček Vám v tomto případě může připravit zajímavá překvapení. Rozdíl v celkové výši nákladů, při stejné zapůjčené částce totiž může být až v tisících korunách.

Přečtěte si:  Potřebujete rychlé půjčky bez dokládání příjmu?

Zajímavým příkladem, jak je důležité udělat si pořádně srovnání půjček jsou hypotéky, respektive jiné druhy půjček na bydlení. Myslíme tím hlavně využití stavební spořitelny. Při klasických hypotékách se úrok pohybuje přibližně mezi třemi až pěti procenty. Asi nejmenší úrok momentálně nabízí Komerční banky, a to již od 3,25 procenta. Naopak nejvyšší úrok má ČSOB a to 4,89 procenta. Pokud máte méně než 35 let, však můžete získat příspěvek od státu ve výši až 4 procenta na splácení úvěru. Toto zvýhodnění platí pouze prvních pět let, ale dokáže Vám ušetřit pořádnou hromádku peněz. Pokud si děláte srovnání půjček na bydlení, nesmíte zapomenout ani na stavební spořitelny. Při nich funguje systém půjčování, kdy si můžete nejdříve peníze našetřit i s pomocí příspěvku od státu ve výši 11,5 procenta z ročního vkladu.

Nejstandardnější formou úvěru po tom je, že po šest ročním spoření si požádáte o stavební úvěr s úrokem již od 2,9 procenta. Ať však vypadají nabídky při všech půjčkách jakkoli výhodně a zajímavě, vždy buďte při jejich porovnávání důsledná. Ačkoli je výše úroku asi nejdůležitější parametr když děláte srovnání půjček, pozornost byste měla věnovat i jiným částem úvěrové smlouvy. Do celkové hodnoty si musíte započítat i jiné poplatky. Jsou to hlavně poplatky za zpracování úvěru, které platíte při jeho přidělení. Jeho výška může být různá, ale obvykle se pohybuje kolem 0,5 až 2 procenta z celkové vypůjčené částky. Opačným poplatkem bývají poplatky za ukončení úvěru, či při leasingových smlouvách poplatek za odkup vozidla. U hypoték, nebo jiných dlouhodobých půjčkách si všímejte i pravidelné měsíční poplatky za vedení úvěrového účtu, ačkoli v poslední době je trend tyto poplatky snižovat či novým klientům odpouštět.

Přečtěte si:  Kde a jak je dostupná půjčka do 10000 Kč?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.