Kreditní a debetní karta – poznáte rozdíly?

Kreditní a debetní karta je jedním z nejčastějších bankovních produktů, které banka nabízí svým klientům. Setkáváme se stále častěji i s nabídkou kreditních karet nebankovních či splátkových společností, ale podstata jejich fungování je totožná s bankovními kartami. Zatímco debetní karta je běžná platební karta k našemu běžnému bankovnímu účtu, kreditní karta je produkt, který nemá s naším účtem nic společného a funguje na podobném principu, jako kontokorentní úvěr – čili prostředky na kreditní kartě si od banky půjčujeme a splácíme.

Debetní karta

Nejprve si řekněme něco o debetní kartě. Debetní karty, které u nás nejčastěji používáme jsou například značky Maestro nebo Visa Electron. Tyto typy debetních karet vydávají všechny banky na našem trhu spolu k běžným účtem, který vedou pro své klienty. Za vydání debetní karty se platí poplatek jednou za dva roky, ale může být i odpuštěn v rámci nějaké akci.

Měsíčně se za používání debetní karty poplatek neplatí, jiné je to už ale při operacích s ní. Bankovní poplatky za platbu kartou, výběr kartou ve vlastním nebo cizím bankomatu případně v zahraničí jsou neustále diskutovaným a kritizovanou tématem na veřejnosti. Tyto poplatky se liší od banky k bance a proto je velmi dobré si zjistit nejen ve vaší nynější bance, ale i u konkurenci, jaké poplatky za tyto operace kartou požaduje. Kreditní a debetní kartu dnes získáte automaticky téměř v každé bance, ale debetní jako součást svého běžného účtu. Pomocí této karty si můžete vybrat prostředky z účtu, nebo jí platit v obchodech, maximálně však do výše peněžních prostředků, které na účtu máte.

Platební karty
Republica / Pixabay

Kreditní karta

Při kreditní kartě je to jiné. Kreditní karta slouží něco jako karta s částkou, kterou si můžete půjčit, také kdykoliv budete chtít. Je to něco jako kontokorentní úvěr, avšak má to výhodnější podmínky.

První výhodou pro držitele kreditní karty je fakt, že existuje určité období, běžně prvních 55 až 60 dnů, během kterých pokud vrátíte celou půjčenou částku zpět na kartu, neplatíte žádný úrok. Toto bezúročné období ale platí jen pro platbu kartou, protože hotovostní výběry z bankomatů jsou úročeny okamžitě.

Druhou výhodou kreditní karty je, že nemusíte splatit celý úvěr najednou, ale platíte ho po částech. Splácení může být ve formě splátky jako určité procento z poskytnutého úvěrového limitu, například 5 procent, nebo ve formě splátky jako určité procento z dlužného zůstatku, čili z toho, co jste z karty vybrali. Kreditní kartou můžete platit za zboží a služby v obchodech, vybírat hotovost, objednávat zboží přes internet, poštou nebo telefonicky. Úvěrový limit dostanete podle toho, kolik doložíte jako svůj pravidelný měsíční příjem a jakou velkou bonitu máte jako klient pro banku.

U nás se používají nejčastěji kreditní karty značek Mastercard a Visa. Jsou to mezinárodně známé a používané značky, takže takovou kreditní kartou můžete platit kdekoliv ve světě. I za kreditní karty se platí poplatky, některé banky či nebankovní společnosti je ale mohou prominout, jestliže kartu využíváte pravidelně. Kreditní a debetní karta představuje pro nás ženy poměrně bezpečné placení a nošení peněz. Nemusíme nosit většinu finanční hotovost a bát se tak krádeže či přepadení, peníze máme kdykoliv ze sebou a po ruce a pokud jsou chráněny PIN kódem, je i riziko zneužití menší. Samozřejmě platí pravidlo, abyste si tento kód pamatovali a neměli ho zapsán někde u kartě a také i to, abyste své karty nikdy nespouštěli z dohledu ani při placení v obchodě či restauraci. Rozhodně stojí za to porovnat si úrokové sazby kreditních karet a podmínky poskytování této služby na celém trhu, protože se mohou dost značně lišit.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *